۱۰ عنوان که گوردون فریمن مهمان ناخوانده آن‌ها بود

در ابتدا باید گفت که شاید هیچ گاه به صورت رسمی از معماهای عنوان Half-Life 2 یا قسمت سوم آن پرده برداری نشود و آن‌ها برای بازی بازان تنها یک راز باقی بمانند. شاید والو (Valve) فیزیک دان خاموش خود را به فراموشی سپرده باشد و شاید دیگر شاهد خلق دوباره‌ی او توسط سازندگان اصلی بازی نباشیم اما این به آن معنا نیست که دیگر سازندگان و توسعه دهندگان نیز او را فراموش کرده‌اند. سر و کله‌ی گوردون فریمن (Gordon Freeman) تا به امروز در بازی‌های متعددی پیدا شده است و توسعه دهندگان عناوین مختلف هر یک به شیوه‌ی خود، جانی دوباره به او بخشیده‌اند. پیش از این که به سراغ مطلب اصلی برویم شایان ذکر است که بازی‌های بسیاری چون Grand Theft Auto: San Andreas اشارات کوچکی به فریمن داشته‌اند؛ بنابراین ما لیست خود را کوتاه کرده و به بازی‌هایی که گوردون فریمن را به صورت کامل به تصویر کشیده‌اند بسنده کردیم. در ادامه با وی جی سی پرو همراه باشید تا قدم به دنیا‌های دیگری که فریمن مهمان آن ها بوده است، بگذاریم.

گوردون فریمن
۱۰- The Punisher – سال تولید: ۲۰۰۵

The Punisher یک عنوان شوتر سوم شخص است که در آن بازی بازان باید در نقش Frank Castle با موج بی‌شماری از گنگستر‌ها مبارزه کنند. در این بازی شخصیت‌های نام آشنایی چون Iron Man ،Wilson Fisk و … برای مدتی کوتاه حضور پیدا می‌کنند که گوردون فریمن هم یکی از این آن ها است. در جریان معرفی مرحله‌ی Stark Towers، راهنمای تور به شما تمامی دانشمندانی که در زمان بسته شدن تسهیلات مشغول کار بر روی پروژه بودند را نشان می‌دهد. در این قسمت یکی از دانشمندان با فردی به نام «دکتر فریمن» صحبت می‌کند که همان فریمن دوست داشتنی ماست. این دانشمند کنجکاو بعداً توسط یکی از گنگسترها به قتل می‌رسد و شما نمی‌توانید او را نجات دهید. نکته‌ی جالب توجه این است که در آن زمان هنوز عنوان Portal منتشر نشده بود ولی با این حال، گوردون فریمن در The Punisher مشغول کار بر روی دستگاهی است که شباهت بسیار زیادی به اسلحه‌ی پورتال دارد.

 

۹- S.T.A.L.K.E.R.: SOC – سال تولید: ۲۰۰۷

در این بازی پیدا کردن گوردون فریمن کمی سخت‌تر از عنوان The Punisher است. برای یافتن او باید به منطقه‌ی Wild Territory رفته و در کنار آهن پاره‌های یک هلیکوپتر، به دنبال تونلی مملو از انرژی الکتریسیته بگردید. این تونل نقش مهمی در مرحله‌ی فرعی Find The Family Rifle ایفا می‌کند. اگر به دقت این مکان را جستجو کنید بدن بی جان گوردون فریمن که عینک معروف خود را به چشم دارد، پیدا خواهید کرد. در صورتی که جسد او را بگردید، یا به اصطلاح Loot کنید، PDA او برای شما برملا خواهد شد. به روایت این بازی، گوردون فریمن پس از حادثه‌ی Black Mesa به Chernobyl فرستاده می‌شود اما شانس در این قبرستان رادیواکتیوی با فیزیکدان نگون بخت ما یار نبوده و او در Chernobyl جان باخته است. البته بازی شما را دست خالی راهی نمی‌کند و یک اسلحه به نام Black Kite به شما هدیه خواهد داد. علاوه بر این در کنار فریمن یک جعبه قرار دارد که در آن، جفت شخصی سازی شده‌ی این اسلحه قرار داده شده است. سازندگان این عنوان مدتی پس از کشف شدن فریمن در بازی اعلام کردند آن ها قصد اضافه کردن مرحله‌ای به بازی را داشتند که در آن، مأموریتِ یافتن Black Kite به بازی بازان محول می‌شود اما این مرحله به دلایلی به بازی اضافه نشد.

۸- Penumbra – سال تولید: ۲۰۰۷

در قسمت چهارم عنوان Penumbra، شما با دری قفل شده رو به رو خواهید شد که راهتان را به کوره‌ی آتش مسدود کرده است. تنها راه عبور از این مانع به دست آوردن دیلمی است که در میان دریاچه‌ای یخ زده قرار دارد. بازی بازان در این مرحله باید به کمک اره، دستان صاحب پیشین این دیلم را بریده و آن را از چنگ جسد خارج کنند. اگر به قسمت توضیحات این آیتم در لیست مراجعه کنید با عبارت زیر رو به رو خواهید شد:

یک اسم داخل فلز حک شده است: فریمن

به نظر می‌رسد بد شانسی همه جا فریمن را دنبال می‌کند؛ از سرزمین‌های منجمد گرفته تا شهرهای رادیواکتیوی بی آب و علف!

۷- Metro 2033 – سال تولید: ۲۰۱۰

در عنوان Metro 2033، بعد از آن که دو مرد مسلح به نام‌های Pavel و Ulman جانتان را نجات داده و شما را از شر دو نازی (Nazi) خلاص می‌کنند، به محض در دست گرفتن کنترل Artyom با دری خونین در انتهای راهرو رو به رو خواهید شد. در این جا همراهان شما به سمت چپ حرکت خواهند کرد اما اگر به جای دنبال کردن آن‌ها این در را باز کنید، وارد اتاقی خواهید شد که کاملاً تاریک است. چراغ قوه‌ی خود را روشن کرده و به اطراف نگاه کنید. شما در این اتاق با گوردون فریمنی رو به رو خواهید شد که مدت بسیاری از مرگش گذشته و اکنون تنها استخوان‌های او به جا مانده است. شاید نتوان تنها از ظاهر به هویت او پی برد اما عینک همیشگی و دیلم قرمزی که در کنار اسکلت قرار دارد همه چیز را روشن می‌کند. جالب است بدانید شباهت این صحنه با ایستر اگ عنوان S.T.A.L.K.E.R، که پیش از این به آن اشاره شد، اتفاقی نیست چرا که تیم توسعه دهندگان عنوان Metro 2033 را جمعی از سازندگان S.T.A.L.K.E.R تشکیل می‌دادند.

۶- Renegade Ops – سال تولید: ۲۰۱۱

در این بازی سبک تویین استیک شوتر، اتومبیل شما اسلحه‌ی شما است! بازی بازان در Renegade Ops به تدریج توپخانه‌ی خود را ارتقاء خواهند داد و در کنار منفجر کردن وسیله های نقلیه‌ی عجیب و غریب به مکان های مختلفی سفر خواهند کرد. نسخه‌ی استیم این عنوان ارابه‌ای اختصاصی با تم بازی Half-Life دارد که گوردون فریمن شخصاً هدایت آن را به عهده می‌گیرد. فریمن همچنین در بازی قابلیتی ویژه دارد که بازی بازان می‌توانند به کمک آن چندین مورچه‌گیر (Antlion) اجیر کرده و آن ها را به سراغ رقیبان خود بفرستند.

۵- Shoot Many Robots – سال تولید: ۲۰۱۲

شاید در نگاه اول نتوان عنوان Shoot Many Robots را مناسب این لیست دانست؛ اما حضور گوردون فریمن در این آن به اندازه‌ی کافی به معیارهای ما نزدیک است و این بازی هم می‌تواند در لیست ما قرار گیرد. در این عنوان بازی بازان می‌توانند لباس‌های کاراکتر خود را شخصی سازی کرده و به دلخواه انتخاب کنند. یکی از لباس‌های ویژه‌ی استیم بازی، لباس HEV است که با عینک معروف فریمن همراه است. این لباس ویژه به تمامی افرادی که بازی را پیش خرید می‌کردند هدیه داده می‌شد. متأسفانه بعد از مدت کوتاهی یوبیسافت عنوان Shoot Many Robots را از سرویس استیم حذف کرده و آن را کنار گذاشت؛ بنابراین دیگر چنین عنوانی در استیم وجود ندارد که فریمن بخواهد مهمان آن باشد!

۴- McPixel – سال تولید: ۲۰۱۲

وظیفه‌ی بازی بازان در عنوان McPixel جلوگیری از رخ دادن انفجار های مرگبار است. آنان بار ها در موقعیت های بغرنج قرار داده می‌شوند و باید هر دفعه از آن ها جان سالم به در ببرند. در یکی از سناریو های دانلودی این عنوان، شخصیت بخت برگشته‌ی بازی در Black Mesa چشم می‌گشاید و با گوردون فریمن و گیب نیوئل (Gabe Newell) رو به رو می‌شود. در این جا فریمن و نوئل مشغول سرخ کردن هات داگ هایی هستند که شما بعداً برای جلوگیری از انفجار به آن ها نیاز خواهید داشت. در این سناریو شما برای نجات Black Mesa باید گیب نوئل را به داخل آتش پرتاب کرده و هات داگ او را ببلعید. سپس باید به روی گوردون فریمن استفراغ کنید. این کار باعث می‌شود که فریمن رنگین کمانی را قی کند که آتش را خاموش می‌کند. به نظر می‌رسد در ورای این مرحله حرف هایی ناگفته نهان است.

۳- Steamworld Dig – سال تولید: ۲۰۱۳

در قسمت Old World عنوان Steamworld Dig یک فروشگاه بسیار قدیمی در سمت چپ بخش بالایی قرار دارد. در این قسمت بعد از پرش از روی یک شکاف و منفجر کردن دیوار مقابل با فروشگاهی به نام GameGo رو به رو خواهید شد که تبلیغات و پوسترهای عنوان Half Life 3 در اطراف آن به چشم می‌خورد. در مقابل این فروشگاه همچنین صفی از اجساد طرفدارانی که در انتظار قسمت سوم این مجموعه جان سپرده‌اند دیده می‌شود که شوخی کوچک و جالبی با سازندگان اصلی محسوب می‌شود. اگر به دقت نگاه کنید یکی از افراد حاضر در صف حتی یک لباس HEV به تن دارد. البته ما این مورد را به عنوان حضور فریمن به حساب نیاوردیم بلکه عکس کوچک فریمن سالخورده که در پوستر روی شیشه‌ی GameGo قرار دارد، حضور گوردون محسوب شده است.

 

۲- Mad Max – سال تولید: ۲۰۱۵

در این بازی اگر از مرکز قسمت Grit Canyons به جنوب حرکت کنید به بندرگاهی مخفی خواهید رسید. با ورود به این بندرگاه پنهان شده به کوهی از جعبه ها خواهید رسید. با کمی دقت متوجه خواهید شد که یکی از جعبه ها بزرگتر و کمی متفاوت از دیگر جعبه ها است. در کنار این جعبه یک عدد ۳ نارنجی رنگ نقش بسته است و بر روی آن دستی قطع شده قرار دارد که در میان مشت گره کرده‌ی آن، همان دیلم قرمز همیشگی دیده می‌شود. علاوه بر این یک جسد پوسیده شده نیز در کنار جعبه دیده می‌شود که عینکی آشنا به چشم دارد. شما می‌توانید از بدن بی جان فریمن تعدادی Scarp و Maggot به دست آورید.

۱- Final Fantasy XV – سال تولید: ۲۰۱۵

آخرین عنوانی که گوردون فریمن مهمان ناخوانده‌ی آن بود، قسمت پانزدهم مجموعه Final Fantasy است. حضور فریمن در این عنوان به لطف همکاری اسکوئر اینکس (Square Enix) با والو جهت انتشار بازی در استیم بوده است. کاربران در این نسخه از بازی می‌توانند لباس، عینک و دیلم گوردون فریمن را برای کاراکتر اختصاصی خود انتخاب کرده یا حتی تماماً با خود فریمن بازی کنند. این محتوای اضافی به تمامی افرادی که بازی را تا پیش از اولین روز ماه مه از استیم خریداری کردند هدیه داده شد. جالب است بدانید تیم Half Life در والو یک کلاً طرح HeadCrab (موجوداتی معروف در بازی Half Life) به کارگردان بازی، Hajime Tabata، هدیه داد تا ایشان آن را هنگام معرفی محتوای دانلودی بازی به سر کند.

نظر شما درمورد شخصیت گوردون فریمن چیست؟برچسب ها :comment شما اولین دیدگاه را بنویسید!


برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید